Zerowy VAT na żywność. Czy będzie kontynuowany w 2023?

Zawirowania na światowych rynkach, zerwane łańcuchy dostaw i wysokie ceny energii spowodowane rosyjskim szantażem energetycznym doprowadziły do wzrostu inflacji na całym świecie – zwłaszcza w Europie.

Dzięki obniżeniu stawki VAT na żywność z 5% do 0% w ramach rządowej Tarczy Antyinflacyjnej w portfelach Polaków zostało łącznie ponad 7,6 mld zł (od 1 lutego 2022 roku).

Od kiedy można spodziewać się zerowego VAT-u na żywność w 2023?

Wiceminister potwierdził, że zerowa stawka VAT na podstawowe produkty rolne będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia do pierwszej połowy 2023 roku.

„…jesteśmy poddani zewnętrznej presji kryzysu energetycznego, dlatego zdecydowaliśmy się przedłużyć zerowy VAT na żywność do pierwszego półrocza 2023 r. Stawką 0% – w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. To duże wsparcie dla budżetów domowych naszych obywateli” – informuje Kancelaria Premiera

Utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność w 2023 roku będzie miało również realny wpływ na średnioroczny wskaźnik inflacji. Zgodnie z oceną skutków regulacji, obniżka VAT na żywność w 2023 roku będzie kosztowała budżet państwa 9,4 mld zł.

Co z obniżonym podatkiem na benzynę, gaz czy prąd?

/Obraz autorstwa teksomolika na Freepik

W 2022 obniżono także podatki na benzynę, gaz czy prąd. Polski Rząd jednak wraz z początkiem roku zamierza częściowo się z tych tarcz wycofywać. Ale zerowa stawka na żywność ma, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów, obowiązywać w pierwszym półroczu 2023 roku.

Minister finansów przekazał, że przygotowywane przez rząd rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu mogą kosztować nawet 30 mld zł. To oznacza większy deficyt i konieczność obserwowania złotego ze wszystkich stron – powiedział. „Prowadzimy rozważną politykę fiskalną i te instrumenty, które stosujemy, są adekwatne do sytuacji” – podkreślił Soboń.”

Inflacja w Polsce

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły o 17,5% rok do roku i o 0,7% w stosunku do poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja spadła po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy, jak podał Polski Instytut Ekonomiczny. Spadek przypisywany jest wolniejszemu wzrostowi cen energii i paliw. Z drugiej strony, inflacja bazowa (ceny usług głównie: zdrowotnych i komunikacyjnych oraz z kategorii pozostałe) ponownie wzrosła.

PIE ocenia również, że inflacja w Polsce ponownie przyśpieszy na początku 2023 roku. Inflacja osiągnie swój szczyt w lutym. Będzie to 20,5%. Zdaniem ekspertów po tym czasie, możemy spodziewać się wolniejszego wzrostu cen żywności.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: jcomp, Freepik

Materiał źródłowy: PAP.pl, gov.pl, ksiegowosc.infor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.