Rekord zachorowań na grypę. To już 24 ofiary śmiertelne

Jesteśmy świadkami rekordowej liczby zachorowań na grypę. Od początku września w Polsce na grypę zachorowało aż 2 432 290 osób – to najwyższa liczba w historii, od kiedy prowadzone są rejestry. Statystyki pokazują, że zachorowalność na grypę wynosi obecnie 113 osób na 100 tys. mieszkańców; wynika to po części z faktu, że tylko 4% uprawnionych zaszczepiło się przeciwko grypie. Jednym z powodów, dla których tak wiele osób nie skorzystało z tej możliwości jest to, że nie wiedzą, czym jest grypa i jak bardzo może być niebezpieczna.

Rekord zachorowań na grypę. Tak źle nie było od lat

Od 1 września odnotowano już ponad 2,4 mln przypadków lub podejrzeń zachorowań na grypę. To znacznie więcej niż w całym okresie 2020/21!

O ile w pierwszej połowie tego sezonu grypowego odnotowano mniej przypadków niż w ubiegłym roku, to ostatnie dni grudnia przyniosły rekordową liczbę zachorowań – prawie 390 tysięcy.

W ostatnim tygodniu 2022 roku odnotowano aż 23 zgony związane z grypą – wynika z najnowszych oficjalnych statystyk. Większość z tych ofiar ma 65 lat lub więcej i zmarła w wyniku powikłań związanych z wirusami grypy typu A i B.

/Obraz autorstwa katemangostar na Freepik

Być może grudniowy szczyt zachorowań mamy już za sobą i styczeń nie będzie wyglądał tak źle. Jednak wiele wskazuje na to, że liczba przypadków – i ofiar – grypy w lutym również będzie uderzająca.

Oddziały pediatryczne są przepełnione

Trwająca epidemia grypy jest szczególnie dotkliwa w grupie wiekowej 0-4 lata. Zapadalność, czyli liczba zachorowań na każde 100 tys. mieszkańców w tej grupie pod koniec grudnia była siedmiokrotnie wyższa niż u osób dorosłych powyżej 65 roku życia. Na szczęście, mimo wielu zaobserwowanych przypadków, nie doszło do tragicznych konsekwencji.

Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku poinformował, że od początku grudnia w szpitalu leczyło się ponad 450 małych pacjentów. Spośród nich 330 dzieci skorzystało z porad lekarskich w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Około jedna trzecia pacjentów ma zapalenie płuc, ale ponad 20 procent to dzieci z wirusem RSV.

/Obraz autorstwa Freepik

„W Polsce mamy ponad 14 tys. łóżek pediatrycznych. Teraz zajętych jest ich 10 tys” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski dla TVN24

Jakie są prognozy? Czy czeka nas wzrost zachorowań?

Zachorowania na grypę będą się w Polsce zwiększać do pierwszego kwartału 2020 roku – ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski. Szczyt sezonu grypowego może wystąpić, podobnie jak w poprzednich latach, na przełomie lutego i marca.

Eksperci – zarówno lekarze, jak i przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że najlepszym sposobem ochrony jest zaszczepienie się.

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: visionart.av

Materiał źródłowy: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.