Pierwsze oznaki wiosny już widoczne. Jak przygotować swój ogród na nowy sezon?

Wiosna to doskonały czas, aby przygotować ogród do nowego sezonu wegetacyjnego. Sprawdź nasze wskazówki i porady dotyczące tego, jak, kiedy i gdzie powinieneś uprawiać ogród tej wiosny, aby mieć zdrową i przyjemną dla oka przestrzeń na zewnątrz.

Jak przygotować ogród do wiosny? Sprzątanie po zimie

Koniec zimy oznacza, że nadszedł czas na pracę w ogrodzie. Zanim jednak zaczniesz sadzić i siać, musisz zrobić porządki. Możesz zacząć od usunięcia uszkodzonych roślin i chwastów, następnie pozbądź się niepotrzebnych śmieci z trawnika i ogrodu. Kiedy wszystko zostanie oczyszczone, dodaj trochę nawozu, aby pomóc roślinom rosnąć większym i zdrowszym.

Sprzątanie ogrodu należy rozpocząć, gdy temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a w ogrodzie nie ma już śniegu. Właściwy czas na rozpoczęcie sprzątania to zazwyczaj okres od końca marca do początku kwietnia. Grabienie i czesanie trawnika pomoże napowietrzyć badyle, co powoduje lepszy wzrost trawy, która wraz z wiosną budzi się do życia. Można ją również wspomóc w tym procesie stosując odpowiedni nawóz do murawy i obficie podlewając.

Kiedy przycinać rośliny i krzewy?

Jednym z obowiązków w ogrodzie jest przycinanie drzew i krzewów. Odpowiednie przycinanie poprawi wzrost roślin, zwiększy plony i zapewni piękne, obfite kwitnienie. Warto zabrać się do tego na samym początku sezonu, dostosowując czas do aktualnej temperatury. Kiedy przycinać rośliny na wiosnę? Oto kilka wskazówek:

W przypadku przycinania drzew owocowych najważniejszy jest czas. Drzewa owocowe, takie jak jabłonie, śliwy i wiśnie, należy przycinać w lutym, gdy miną silne mrozy, a temperatura wynosi około 0°C. W przeciwnym razie, jeśli zabierzesz się do przycinania zbyt wcześnie, rany po cięciu mogą zamarznąć i stać się podatne na patogeny.

Przycinając krzewy owocowe, takie jak wczesne maliny, borówki czy agrest, należy pamiętać o tym, aby zrobić to nieco później niż drzewa. Krzewy ozdobne są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury, dlatego z ich przycinaniem należy poczekać, aż temperatura ustabilizuje się na poziomie +5°C do +10°C.

Przycinając byliny, takie jak marcinki, ostrokrzewy czy astry, pamiętajmy, aby przycinać tylko ich pędy. Przytnij je, gdy ich pędy na wiosnę osiągną 1/3 swojej docelowej wysokości. Używając sekatora, przycinamy je około 3-5 cm nad ziemią, co zapewni piękne, obfite kwitnienie.

Róże rabatowe wymagają dużo uwagi. Z przycinaniem i usuwaniem chorych części, należy poczekać aż zrobi się cieplej około 10°C – 15°C, wtedy na drzewach pojawią się pąki. Jest to również dobry czas na przeprowadzenie oprysków przeciwgrzybicznych w ogrodzie.

Sadzenie nowych roślin w ogrodzie

Kiedy pogoda jest cieplejsza, warto przygotować odpowiednie miejsce w ogrodzie do posadzenia nowych kwiatów i roślinności, które wzbogacą jego wygląd. W tym celu należy usunąć niechciane chwasty i użyźnić glebę dobrze zrobionym kompostem. Po tych zabiegach można wyrównać teren i przygotować go do wysiewu kwiatów lub roślin. Wiosną można posadzić nowe drzewa, drzewa owocowe lub krzewy. Gdy jest nieco cieplej, możesz zacząć sadzić byliny, które będą kwitły latem i jesienią. Jeśli kochasz róże i chcesz je mieć w swoim ogrodzie, najlepiej posadzić je w drugiej połowie kwietnia. Kwietniowe noce mogą jednak jeszcze przynieść przymrozki, dlatego pamiętaj, aby w razie potrzeby przykryć na noc folią wrażliwe na zimno rośliny.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: pvproductions

Materiał źródłowy: gardenyard.pl, vidaron.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.