Wiosenne agrowłókniny – kiedy i po co je stosować?

Szybko zbliża się wiosna, a wraz z nią czas siewów i sadzenia. Co zrobić, aby rośliny rosły szybciej i były odpowiednio chronione przed mrozem i intensywnymi opadami? Zastosować odpowiedni rodzaj agrowłókniny!

Do czego służą agrowłókniny w przydomowych ogrodach? 

Wiosna to pora roku, w której rolnicy muszą rozpocząć sadzenie i sianie. Kiedy pogoda staje się cieplejsza, ważne jest, aby chronić rośliny przed mrozem i intensywnymi opadami.

Agrowłókniny służą do ochrony roślin przed deszczem, wiatrem i mrozem. Są one wykonane ze specjalnej tkaniny, która przepuszcza powietrze i wodę, ale blokuje światło. Dzięki temu nawet w najmroźniejsze zimy, kiedy temperatury mogą spadać poniżej zera, nie musimy się martwić, że rośliny zostaną uszkodzone przez mróz. Ponadto, będą one chronione przed silnymi wiatrami, które mogą łatwo przewrócić delikatne młode pędy i łodygi, które mogą nie osiągnąć jeszcze pełnej wielkości i siły.

Czym jest agrowłóknina wiosenna?

Wiosenna agrowłóknina to specjalny rodzaj tkaniny ochronnej, która zabezpiecza rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w okresie wiosennym. Wykonuje się ją z włókien polipropylenowych przędzonych w przędzę, a następnie tkanych w ścisłą siatkę. Powstały materiał charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością, trwałością i odpornością na rozdarcie, ścieranie i wilgoć. Posiada również doskonałe właściwości termoizolacyjne dzięki swojej strukturze. Dzięki temu idealnie nadaje się do ochrony łatwo psujących się materiałów roślinnych w okresach z niskimi temperaturami lub wilgotnych, kiedy są one najbardziej narażone na uszkodzenia mrozowe lub zalanie wodą. Agrowłókniny wiosenne mają za zadanie chronić uprawy przed mrozem, ulewnym deszczem lub gradem w okresie wiosennym. Wykonywane są ze specjalnych tkanin polietylenowych, które są hydrofobowe i odporne na promieniowanie UV. Występują w różnych formach: arkuszy, rolek lub mat, które można przycinać na dowolny wymiar.

Agrołownikny wiosenne są to lekkie tkaniny, które chronią rośliny podczas wiosennych siewów i sadzenia przed szkodnikami, takimi jak ptaki lub myszy, utrzymując je poza twoją ziemią; pomagają również w zacienianiu młodych roślin, aby nie zostały poparzone przez zbyt dużą ilość światła słonecznego; utrzymują również chwasty w dole, dzięki czemu siewki mogą skupić się na wyrastaniu silnych korzeni, zamiast konkurować z chwastami o składniki odżywcze; wreszcie, wiosenne okrycia zapobiegają również uszkodzeniom mrozowym podczas zimnych nocy, kiedy temperatury spadają poniżej punktu zamarzania.

Agrowłóknina wiosenna a agrowłóknina zimowa

Wiosenna agrowłóknina działa poprzez zapewnienie izolacyjnej warstwy ochronnej pomiędzy powierzchnią gleby a łanem rośliny. Zapobiega to utracie ciepła poprzez odparowanie wilgoci z gleby podczas zimnych okresów (co może powodować uszkodzenia mrozowe). Stosuje się je głównie do osłony wcześnie wysianych warzyw i kwiatów, gdy warunki zewnętrzne są dla nich jeszcze niekorzystne. Agrowłókniny zimowe mają natomiast na celu zabezpieczenie przed niskimi temperaturami i wysuszającym wiatrem, w szczególności podczas bezśnieżnych zim.

Agrowłókniny to świetny sposób na ochronę upraw przed mrozem i intensywnymi opadami deszczu. Są one wykonane ze specjalnych materiałów, które przepuszczają wodę i powietrze, ale nie przepuszczają żadnych szkodliwych substancji chemicznych ani owadów.

Agrowłóknina najczęściej wykonana jest ze specjalnej tkaniny o strukturze siatki. Zastosowany materiał zależy od potrzeb rolnika: jeśli chce on chronić swoje uprawy przed deszczem i mrozem, będzie musiał wybrać bardziej gęsty materiał; jeśli chce chronić je przed szkodnikami, będzie musiał wybrać taki, który jest lżejszy i ma więcej otworów.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym https://egarden.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.