Sztuczna biżuteria – plusy i minusy sztucznych błyskotek

Wokół tematu sztucznej biżuterii krąży wiele błędnych przekonań. Zaczynając od tego, że sztuczna biżuteria to rzecz damska, a kończąc na kiczowatości produktu. Są to jednak błędne przekonania. Biżuteria sztuczna jest nie tylko – jak każda biżuteria – przeznaczona dla osób obu płci ale również niekoniecznie musi być tandetna. Poniżej zaprezentujemy plusy i minusy jej posiadania.

Sztuczne błyskotki – plusy posiadania

Sztuczna biżuteria w porównaniu z naturalnymi surowcami jest zdecydowanie tańszą opcją. Dzięki tego typu błyskotce możesz zdobyć pięknie wyglądający dodatek w konkurencyjnej cenie. Tania biżuteria pozwoli Ci na zakup znacznie większej ilości taki produktów jak: naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy też pierścionki. Cena jest zdecydowanie wyznacznikiem tego typu dodatków.

Plusem jest również dostępność. Bowiem biżuterię sztuczną w niskich cenach znajdziemy w sporej ilości miejsc. Czy to w małych butikach, sklepach z używaną odzieżą, a nawet zwykłych sklepach osiedlowych. Modne ozdoby z różnorodnych materiałów będą doskonałym uzupełnieniem każdej stylizacji.

Sztuczną biżuterię można wykorzystać na wiele sposobów. Wyjątkowe kolczyki, ozdoby do włosów czy też skórzane bransoletki – każdą z tych rzeczy można wykorzystać w genialny sposób, ponieważ są one dostępne w różnorodnych wzorach, jak i kolorach. Warto wspomnieć o tym, że biżuteria sztuczna to doskonałe uzupełnienie każdej stylizacji, a piękna bransoletka znaleziona po taniości może wyglądać równie pięknie, jak i nie lepiej w porównaniu z biżuterią, która jest wykonana ze złota, srebra czy zawiera nawet diamenty.

Ostatni punkt może rodzić nieco wątpliwości: przecież sztuczna biżuteria damska to nie kosztowności, a ze względu na dodatek niektórych metali, często wywołuje reakcje alergiczne. Tutaj jednak warto wspomnieć o przeszłości – kiedyś, owszem, zdarzało się to wielokrotnie, że producenci dodawali do swoich wyrobów uczulającego niklu, jednak z biegiem lat obecni właściciele starają się, i to skutecznie temu zapobiec! Warto zatem sprawdzić dany egzemplarz biżuterii przed zakupem, ale reakcja alergiczna jest już dzisiaj dużo mniej prawdopodobna niż kiedyś.

/Zdjęcie: Godiesable Jacob

Biżuteria sztuczna – minusy zakupu

Tania biżuteria sztuczna to zarówno wada, jak i zaleta. Niestety zazwyczaj cenna wiąże się z jakością. Aby dobrej jakości sztuczna biżuteria wpadła w nasz ręce trzeba się jej dokładnie przyjrzeć przed zakupem. Do części tego typu ozdób używa się słabej jakości materiałów, a dodatkowo samo wykonanie takiej błyskotki często jest słabe. Przy słabym składzie, nasza biżuteria sztuczna nie posłuży długo. Złocenie przetrze się, polimer zarysuje lub pęknie, a doklejanie co chwila sztucznych klejnotów nie podziała na dłuższą metę. Również sztuczna biżuteria może pod wpływem wody barwić nasze ręce czy też uszy co nie jest super sprawą.

Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia oryginalności, często sztuczna biżuteria jest wynikiem masowej produkcji. Oznacza to, że nasze ozdoby do włosów, skórzane bransoletki, inna biżuteria – w tym bransoletki, pierścionki, naszyjniki oraz inne ozdoby mogą być często spotykane w sklepach, co zmniejszy ich oryginalność.

Biżuteria sztuczna nie zawsze jest adekwatnym dodatkiem do danego ubioru. Są bowiem okazje, przyjęcia, które wymagać będą elegancji, którą nie zawsze jednak zapewni jako sztuczna biżuteria damska. Przy niektórych wyjściach, zwłaszcza tych formalnych o wiele lepiej sprawdzi się typowa biżuteria z metali szlachetnych, która jest raczej subtelna lub biżuteria sztuczna, która będzie miała elegancki i minimalistyczny wygląd.

Co wybrać – biżuteria sztuczna na tak czy na nie?

Podsumowując wybór dla każdego jest inny, jedni stwierdzą, że warto nosić inni, że nie. Wszystko oczywiście zależy od gustu dla jednych modna biżuteria sztuczna będzie hitem, dla drugich tania biżuteria będzie kitem. Warto jednak pamiętać aby nosi to co nam się podoba, oraz przy zakupach zwracać uwagę na jakości i rodzaj materiału z jakiego wykonana jest dana biżuteria.

____________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Kat Smith

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.