Strop filigran – czym jest i do czego służy?

Płyty stropowe to jedne z najważniejszych elementów budynku, odpowiedzialne za jego nośność i trwałość. Wybór płyt stropowych jest duży – często zbyt duży. Wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjnego nie jest łatwy, zwłaszcza z punktu widzenia estetyki. Kiedy warto postawić na płyty filigranowe i jakie korzyści przynosi ten wybór?

Co to jest strop filigranowy?

Materiał ten łączy zalety stropów prefabrykowanych z możliwościami konstrukcyjnymi stropów monolitycznych. Mimo że jego elementy ważą od 125 do około 200 kg, zaliczany jest do lżejszych rozwiązań podłogowych. Konstrukcja składa się z płyt betonowych, które są prefabrykowane w betoniarniach, a następnie wysłane i rozładowane na placu budowy. Ten rodzaj pokrycia zapewnia nieskomplikowany montaż, kształtowanie i dobrą izolację akustyczną.

Wady i zalety stropu typu filigran

Prefabrykowane elementy sufitowe są jednym z najprostszych i najbardziej praktycznych rozwiązań dla stworzenia pięknego sufitu. Konstrukcje te można formować w dowolny sposób, budować otwory wewnętrzne, projektować skosy, a nawet tworzyć w formie kopuły. Daje to ogromne możliwości tworzenia nietypowych form sufitów.

Stropy prefabrykowane pozwalają na łatwiejsze poprowadzenie mediów. Puszki elektryczne, gniazdka, czy otwory na instalacje centralnego ogrzewania można zaplanować już na etapie produkcji. Rury i kable elektryczne mogą być również prowadzone po powierzchni stropu, dzięki czemu sieć nie będzie musiała być widoczna wewnątrz budynku.

Brak konieczności deskowania to oszczędność wynikająca z zastosowania płyty filigranowej, więc czas budowy ulega znacznemu skróceniu. Pozwala to zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas, co sprawia, że jest to doskonała opcja dla projektów remontowych.

Oczywiście strop filigran ma znaczne więcej zalet. Z uwagi na tworzenie powierzchni z gotowych prefabrykatów, czas wykonywania pracy jest krótszy.

Zalety tego typu podłogi są oczywiste i liczne, choć przy omawianiu podłogi filigranowej pojawiają się również wady. Do najważniejszych z nich należy konieczność wyposażenia się w duży dźwig niezbędny przy układaniu ciężkich płyt. Nawet najmniejsze elementy ważą ponad 200 kilogramów, co całkowicie wyklucza zastosowanie ręcznych podnośników. Ponadto filigranowe konstrukcje nie są wyrozumiałe dla błędów konstrukcyjnych. Nie ma możliwości zmiany wymiarów sufitu, jeśli ściany się „rozjeżdżają”, dlatego wymagana jest szczególna precyzja.

/Obraz autorstwa jcomp na Freepik

Czy stropy filigran są łatwe w montażu?

Montaż nie jest skomplikowany dzięki temu, że trudniejsze miejsca są już wzmocnione w zakładzie stalowymi kratownicami przestrzennymi. Jednak ze względu na wagę prefabrykatów (ich nośność na 1 metr kwadratowy najmniejszej płyty to ok. 125 kg) przy jej układaniu konieczne jest użycie dźwigu – niezależnie od wielkości budowanego obiektu. Nie ma potrzeby stosowania rusztowań, ciężarówek do wylewania mieszanki betonowej i wystarczającej ilości betonu.

Strop filigran jest bardzo łatwy w montażu, ale też, z uwagi na swoje pozostałe parametry, niezwykle uniwersalny – sprawdzi się do zastosowania w dowolnym budynku.

Ile kosztuje strop typu filigran?

Cena płyt wynosi od 80 do 150 zł/ m2. Koszt mieszkanki betonowej to około 250 zł/ m3. Z kolei za robociznę trzeba zapłacić średnio 60-70 zł/m2, a za wynajęcie dźwigu od 80 do 120 zł/h. Dodatkowo dochodzą koszty wynikające z przygotowania otworów czy nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych. Często wykonanie stropu wyceniane jest i według indywidualnego projektu.

__________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: JuliaPixabay

Materiały źródłowe: adrem.org.pl, castorama.pl, extradom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.