Spodnie BHP – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odzieży roboczej

Spodnie robocze to jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład hasła ”odzież robocza”. Chronią nas przed różnego rodzaju urazami, które zdarzają się podczas pracy. Internetowe sklepy oferują szeroki wybór w spodniach roboczych, które możesz wybrać w zależności od tego, jaką pracę wykonujesz. Możesz decydować spośród wielu różnych rozwiązań oferowanych przez sklepy czy hurtownie. Najważniejsze to, aby znaleźć odpowiednie spodnie robocze bhp odpowiadające Twoim potrzebom.

Wybierając spodnie robocze bhp, przede wszystkim powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki charakter ma nasza praca, w jakim środowisku będzie wykonywana i na jakie zagrożenia nas naraża. Spodnie robocze mają ułatwiać nam pracę poprzez swoją funkcjonalność, a także być na tyle elastyczne, aby nie ograniczać naszych ruchów. Wydajne, wytrzymałe spodnie robocze to 1 krok do sukcesu.

Sklepy bhp oferują odzież roboczą skierowaną do konkretnych grup zawodowych. Znajdują się tam specjalne spodnie robocze ocieplane, wygodne spodnie robocze, spodnie robocze odblaskowe, spodnie ogrodniczki, spodnie ostrzegawcze, spodnie typu ogrodniczki z Wodpinanymi nogawkami, krótkie spodenki robocze i jeansowe spodnie robocze . W takich sklepach można znaleźć wszystko przez spodnie dla spawaczy, malarzy czy ogrodników aż do pracowników drogowych. Aby dokonać świadomego zakupu spodni roboczych, zastanówmy się jaki materiał wybrać, a także jaka ilość kieszeni będzie dla Ciebie najlepsza i gdzie powinny się one znajdować.

Na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku spodni roboczych?

/Obraz autorstwa aleksandarlittlewolf na Freepik

Jeśli chodzi o spodnie robocze, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech. Pierwszą z nich jest ergonomiczny klin w kroku spodni, dzięki czemu są one wygodniejsze i pozwalają na swobodne poruszanie się. Jeśli chodzi o materiały, najlepsze są spodnie robocze wykonane ze stretchu. Dzięki niemu podczas pracy można swobodnie wchodzić na drabinę, klękać i wykonywać inne, często nietypowe pozycje. Materiał ten głownie wykorzystywany jest na spodnie robocze męskie. Zastosowanie dodatkowych wstawek w kroku, pozwala na stawianie dużych kroków, a wstawki na udach i pod kolanami będą odpowiadać za komfort podczas kucania i klęczenia.

Wybierając spodnie robocze w sklepie nie zapomnij zwrócić uwagi na zastosowanie w spodniach roboczych elastycznego pasa lub guzików. Odpowiadają one za regulację obwodu, dzięki czemu spodnie będą idealnie dopasowane do Twojej sylwetki. Do pracy wewnątrz ciepłych pomieszczeń (malarz, mechanik czy monter) najlepiej wybrać cienkie materiały, które zapewniają dobrą wentylację i oddychalność – na przykład materiał rip-stop. Dla pracowników, którzy wykonują swoją pracę na kolanach, polecamy spodnie robocze ze wzmocnieniami na kolanach. Są one trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez płótno – bardzo popularne wśród dekarzy czy monterów konstrukcji stalowych.

Odzież robocza – dodatki do spodni roboczych

Wybierając spodnie robocze, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Jeśli planujesz być na nogach cały dzień i pracować w gorącym środowisku, najlepiej wybrać spodnie wykonane z mocnych włókien syntetycznych o dobrych właściwościach zarządzania wilgocią. Pozwolą Ci one zachować świeżość i suchość przez cały dzień.

/Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

Równie ważne przy tego typu pracach jest posiadanie ochronnych nakolanników, które pozostaną na swoim miejscu nawet przy wielokrotnej zmianie pozycji. Hurtownie bhp oferują nakolanniki chowane w spodnie oraz takie, które można założyć na ubranie robocze. W razie potrzeby zaopatrzmy się również w elastyczny pas, który idealnie dopasuje się do każdej pozycji. Długość nogawki i obwód pasa to ważne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze spodni roboczych. Aby nie popełnić błędu, należy w odpowiedni sposób dokonać pomiarów i zapoznać się z tabelą rozmiarów interesującego nas modelu spodni roboczych. Pamiętajmy, że nie wolno samodzielnie dokonywać żadnych modyfikacji spodni, a zwłaszcza skracać nogawek, w przeciwnym razie stracimy prawo do gwarancji zwrotu lub wymiany! Oprócz tradycyjnych funkcjonalnych kieszeni, istnieją również takie rozwiązania jak worki kieszeniowe, które są wszywane do spodni roboczych pod szlufkami paska.

Gdy szukasz spodni roboczych, szukaj stałych lub otwieranych otworów wentylacyjnych umieszczonych zazwyczaj na udach lub poniżej kolan, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się. Ważne jest również, aby wybierać spodnie robocze ze wzmocnieniem w postaci klina, aby tarcie i siły powstające podczas ruchu były przenoszone nie na szwy spodni roboczych, ale na materiał. Kieszenie i szwy są najbardziej narażonymi elementami, dlatego powinny być odpowiednio wzmocnione w tych osłabionych miejscach solidnymi klinami. Ważna jest również podszewka kieszeni w spodniach roboczych, ponieważ to właśnie tam kieszenie ulegają uszkodzeniu, gdy włożymy do nich nóż, śruby czy śrubokręt. Aby spodnie robocze służyły nam przez długi czas, powinny być wykonane z niekurczliwych materiałów, które zachowają swój rozmiar i kolor nawet po wielu praniach przemysłowych w wysokich temperaturach.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Stefan Schweihofer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.