Czy warto zainwestować w sejfy domowe? Jaki rodzaj wybrać?

Sejfy domowe to z pewnością idealne miejsce do przechowywania kosztowności. Możesz w nim schować różne wartościowe przedmioty, w tym produkty takie jak – biżuteria, gotówka i monety, ważne dokumenty, laptopy i tablety oraz wiele innych sprzętów AGD.

Sejf to świetny sposób na to, aby nasze rzeczy były pod ręką, ale poza zasięgiem włamywaczy. Sejfy domowe są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Na rynku łatwo znajdziemy taki, który będzie najlepiej pasował do Twojej przestrzeni i potrzeb. Na przykład, jeśli masz dużo biżuterii, którą chcesz zabezpieczyć przed kradzieżą, skrzynka na biżuterię prawdopodobnie nie będzie wystarczająca, dlatego właśnie warto wziąć pod uwagę zakup sejfu.

Sejf pod klucz – jaki rodzaj sejfu wybrać?

Istnieje wiele rodzajów sejfów. Mogą one posiadać zamek elektroniczny – wymagać podania kodu, bądź też być zamykane na klucz. Niektóre z nich są przykręcane do podłogi lub ściany, a inne są przenośne.

Sejf elektroniczny to nowoczesny produkt, który ma zapewnić bezpieczeństwo naszym rzeczą. Wykonane są z solidnych, trwałych materiałów. Sejfy elektroniczne mogą być ustawione w szafie, stać na widoku, ale mogą też być ukryte w ścianie, co będzie stanowiło dodatkowe wyzwanie dla ewentualnego rabusia. Zanim spróbuje on złamać kod, będzie musiał najpierw sprawdzić, gdzie sejf jest ukryty. Tak naprawdę każdy taki sejf posiada podwójne zabezpieczenia, ponieważ można go otworzyć specjalnym kodem lub użyć klucz.

Sejfy domowe na kod są przeznaczone do użytku w domach, biurach i innych pomieszczeniach, w których musisz zabezpieczyć swoje cenne przedmioty. Ich wysokość zewnętrzna jest zazwyczaj mała co sprawia, że zmieszczą się niemal wszędzie. Natomiast ich szerokość zewnętrzna pozostaje wystarczająco duża, aby pomieścić ważne rzeczy, takie jak dokumenty, gotówkę i biżuterię. Ściany sejfów kombinowanych są wykonane z grubej stali, która chroni ich przed pożarem i dojścia do uszkodzeń przez wodę.

Sejf na klucz – sejfy domowe do wyboru

Przy wyborze sejfu warto zwrócić uwagę na 3 bardzo ważne aspekty. Certyfikat i klasę sejfu, rodzaj zamka i rozmiar sejfu.

Każdy dobrej jakości sejf posiada certyfikat potwierdzający zgodność z europejskimi normami bezpieczeństwa. W takim certyfikacie znajdziemy informację o klasie odporności na włamanie, do której należy wybrany przez nas sejf. Do niego przypisany jest limit wartości pieniężnych, które bez obaw można w nim umieścić. Zakup wysokiej jakości certyfikowanego urządzenia jest bardzo ważny, ponieważ jest to podstawa do jego ubezpieczenia, a w przypadku ewentualnego włamania i sforsowania sejfu, także wypłaty ubezpieczenia.

Sejfy wyposażone są w szereg zabezpieczeń w postaci zamków i mechanizmów blokujących drzwi. Choć większość rozwiązań jest z góry narzucona przez producentów i nie podlega modyfikacji, najczęściej sami możemy zdecydować o rodzaju zamka zainstalowanego w naszym sejfie. Do wyboru mamy zamki tradycyjne i elektroniczne. Choć większość sejfów jest standardowo wyposażona w zamek kluczowy, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie go z zamkiem elektronicznym, który można podłączyć pod system alarmowy.

Wielkość sejfu jest oczywiście dostosowana do potrzeb użytkownika. Producenci określają go, podając wymiary urządzenia takie jak wysokość, szerokość, głębokość oraz pojemność w litrach.

Jeśli zamierzamy przechowywać w sejfie takie drobiazgi jak zapasowe klucze do domu czy samochodu, paszport oraz np. niewielką ilość gotówki czy biżuterii, to wystarczy mały sejf o szerokości i wysokości ok. 45 cm. W innych przypadkach może być potrzebny sejf średni lub duży. Główna różnica między nimi polega na pojemności – w małych sejfach można przechowywać 8-10 litrów na metr sześcienny przestrzeni. Do przechowywania cenniejszych rzeczy lepiej wybrać sejfy średnie o pojemności 15-20 litrów na metr sześcienny przestrzeni. W przypadku dużych sejfów o pojemności powyżej 20 litrów na metr sześcienny przestrzeni musimy zwrócić uwagę na jakość materiałów konstrukcyjnych i zabezpieczeń.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: Freepik

Materiały źródłowe: guardia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.