Gdzie sprawdzi się promiennik podczerwieni? Czy warto w niego zainwestować?

Był czas, kiedy niewiele osób wiedziało o grzejnikach na podczerwień, a co za tym idzie, niewiele osób z nich korzystało. Obecnie ten nowoczesny sposób ogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń, staje się coraz bardziej popularny, a wiele osób decyduje się na zakup ocieplenia na promiennik podczerwieni.

Trudno się temu dziwić – promienniki podczerwieni są doskonałym i korzystnym finansowo rozwiązaniem dla pomieszczeń, które trudno ogrzać. Zwłaszcza, że ich ceny są coraz bardziej atrakcyjne. Praktycznie każdy może sobie teraz pozwolić na ten ekologiczny i bezpieczny komfort cieplny.

Jak działają promienniki podczerwieni?

Promienniki ciepła to nowoczesna metoda ogrzewania, która na początku może wydać Ci się nieco dziwna. Ale nie martw się, nie jest to coś zbyt skomplikowanego. Tak naprawdę jest to łatwe do zrozumienia, gdy już wiesz, jak to działa.

Technologia ta jest powszechnie stosowana w halach produkcyjnych i saunach, także tych domowych. Pewną nowością są natomiast elektryczne promienniki podczerwieni do ogrzewania mieszkań i domów. Są to urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne, czyli promienie podczerwone o długości fali w zakresie od 0,74 do 2,5 mikrometra.

Promienniki podczerwieni działają podobnie do ciepła słonecznego, dlatego wywołują przyjemne i naturalne odczucia. Fale podczerwone oddziałują bezpośrednio na ludzi, zwierzęta i przedmioty znajdujące się w zasięgu działania promiennika. Nie ogrzewają jednak powietrza, a tym samym nie powodują zwiększonego ruchu powietrza – tak jak działa to gdy wykorzystuje się ogrzewanie konwekcyjne. Dzięki temu w przestrzeni domu nie unosi się kurz i pył, co zapewnia duży komfort, zwłaszcza dla alergików.

Co ważne, efekt grzewczy pojawia się natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Utrzymuje się on przez długi czas, ponieważ nagrzane ściany i przedmioty kumulują ciepło. Oznacza to, że nie musisz się martwić o wyłączenie grzejnika po wyjściu z pokoju!

Odpowiedni promiennik podczerwieni w domu – czy watro?

Jeśli myślisz o wykorzystaniu promienników podczerwieni do ogrzewania domu, masz kilka możliwości. Możesz potraktować grzejniki na podczerwień jako podstawowy system grzewczy lub wykorzystać je jako dodatkowe źródło ciepła. Istnieją jednak pewne względy, o których należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o tym, ile grzejników postaci promieniowania podczerwonego należy zakupić i czy powinny one być używane jako jedyne źródło ciepła.

Jeden panel grzewczy stosujący ogrzewanie na podczerwień jest w stanie ogrzać kilka metrów kwadratowych powierzchni, więc jeśli chcemy zapewnić wystarczającą ilość ciepła dla całego domu lub zadbać o równomierne ogrzewanie pomieszczeń, konieczne będzie zainwestowanie w odpowiednią liczbę promienników podczerwieni. Zużycie energii będzie więc siłą rzeczy wyższe. Drugą kwestią jest to, że grzejnik na podczerwień nie jest w stanie ogrzać wody – będziesz musiał zaplanować, jak będziesz ją ogrzewać osobno.

Promienniki ciepła na podczerwień – zastosowanie. Gdzie można wykorzystać panel grzewczy?

Promienniki podczerwieni są wykorzystywane w różnych branżach, w tym medycznej, wojskowej i przemysłowej. Ten typ grzejnika wykorzystuje promieniowanie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania obiektów, bez podgrzewania powietrza wokół nich. Urządzenia te są idealne do ogrzewania małych przestrzeni, takich jak małe pomieszczenia lub obszary robocze.

Promienniki podczerwieni są również wykorzystywane w zastosowaniach mieszkalnych, gdzie mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń i zastąpić kominki oraz piece na drewno. Gdzie jeszcze wykorzystuje się promienniki podczerwieni? Można ich użyć do ogrzania: kościołów i kaplic, hal produkcyjnych i magazynowych, sklepów detalicznych, obiektów sportowych;, hangarów, altan, ogrodów i tarasów oraz garaży.

Promiennik podczerwieni – czy jest szkodliwy?

Opinie ekspertów wręcz podkreślają dobry wpływ podczerwieni na zdrowie, między innymi stawy, mięśnie, układ odpornościowy czy oddechowy. Absolutnie nie ma także tutaj mowy o emitowaniu jakichkolwiek szkodliwych substancji do atmosfery, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania pomieszczeń i ogrzewania domu.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: Freepik

Materiał źródłowy: new-electric.pl, extradom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.