Promiennik podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń i nie tylko. Elektryczne promienniki ciepła na podczerwień

Promienniki podczerwieni, znane także jako promienniki ciepła lub panele grzewcze, to ciesząca się rosnącą popularnością metoda ogrzewania pomieszczeń. Dzięki promiennikom można zapewnić komfort cieplny domownikom (jeśli panele grzewcze zainstalowane są w domu), a także pracownikom i klientom (w przypadku instalacji promienników podczerwieni w miejscach takich jak biura czy sklepy).

Z czego wynika tak wysoka popularność promienników podczerwieni? Gdzie można je instalować? Czy to faktycznie skuteczny sposób na ogrzewanie?

Promiennik podczerwieni – co to właściwie jest? Jak działają elektryczne promienniki ciepła na podczerwień?

Promienniki podczerwieni służą do ogrzewania przedmiotów i istot żywych, ale także do ogrzewania otoczenia (pomieszczeń oraz powierzchni na zewnątrz). Promieniowanie podczerwone to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali dłuższej niż światło widzialne. Kolor światła podczerwonego waha się od czerwieni do fioletu, ale nie ma ono w ogóle koloru, ponieważ jest niewidoczne dla ludzkich oczu.

Zasada działania ogrzewania podczerwienią opiera się na tym, że ten rodzaj promieniowania może łatwo przeniknąć przez większość materiałów i przedmiotów, w tym ludzką skórę i inne żywe tkanki. Dlatego ogrzewanie nie jest tylko powierzchowne, ale odbywa się w całej głębi organizmu. Dzięki temu ogrzewanie podczerwienią jest bardzo skuteczne także w leczeniu bólów mięśniowych spowodowanych stanami zapalnymi lub urazami. Co istotne, promienniki podczerwieni to urządzenia bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Użycie innowacyjnej technologii ogrzewania za pomocą promieniowania podczerwonego nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

Czym się charakteryzują promienniki ciepła na podczerwień? Dlaczego to dobre rozwiązanie dla osób z astmą?

Termin „podczerwień” odnosi się do promieniowania o dłuższych falach niż światło widzialne, zwykle mierzonych w jednostkach mikrometrów (µm). Światło podczerwone obejmuje część widma elektromagnetycznego zwaną domeną bliskiej podczerwieni, odpowiadającą długości fal od 700 nm (0,7 µm) do 1 mm (1000 µm).

Grzejniki podczerwieni są często stosowane jako ogrzewacze pomieszczeń, ponieważ nie tworzą przeciągów i nie powodują dyskomfortu jak inne rodzaje grzejników (np. gazowe lub elektryczne). Są one również zalecane dla osób cierpiących na problemy z układem oddechowym, takie jak astma lub alergie, ponieważ nie emitują cząsteczek do powietrza, jak wiele innych rodzajów grzejników (np. grzejniki wentylatorowe).

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, takich jak wspomniane wyżej grzejniki, promienniki podczerwieni nie potrzebują dużo czasu na to, żeby wytworzyć odpowiednią temperaturę. Nie trzeba czekać, aż powietrze w pomieszczeniu się ogrzeje. Promiennik podczerwieni działa już w kilka sekund po uruchomieniu, zapewniając komfort cieplny osobom znajdującym się w jego zasięgu. Uczucie ciepła odczuwa się bezpośrednio na skórze, panel taki ogrzewa więc szybko i skutecznie.

Gdzie można stosować panele grzewcze? Elektryczne promienniki podczerwieni do domu i pracy

Promienniki podczerwieni należą do urządzeń, które sprawdzą się w różnych warunkach. Poszczególne modele różnią się oczywiście między sobą. Znajdziemy różne kategorie paneli – są promienniki sufitowe, ścienne i wolnostojące, o różnym rozmiarze i różnej mocy. Należy dobrać odpowiedni typ promiennika do danego pomieszczenia, żeby osiągnąć właściwy efekt grzewczy. Wszystko zależy od potrzeb i wielkości powierzchni.

Promienniki podczerwieni mogą być instalowane m.in. w takich miejscach jak:

  • domy prywatne;
  • kawiarnie i restauracje;
  • hotele;
  • ogródki gastronomiczne;
  • kościoły i kaplice;
  • altany i tarasy;
  • garaże;
  • obiekty sportowe;
  • hale produkcyjne;
  • biura;
  • sklepy;
  • SPA i salony masażu.

Promienniki podczerwieni – idealne jako dodatkowe źródło ogrzewania

Promienników podczerwieni można też używać jako dodatkowych źródeł ogrzewania. Mogą one stanowić uzupełnienie tradycyjnego systemu grzewczego. Może to być dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Promieniowanie podczerwone może zostać wykorzystane do podniesienia temperatury danej powierzchni lub stref w budynku, albo do ogrzania osób, które aktualnie znajdują się w pomieszczeniu. Potem można wyłączyć promiennik, żeby ograniczyć pobór energii.

Wszyscy lubimy, gdy jest nam ciepło. Promienniki podczerwieni innowacyjne urządzenia i doskonały sposób zapewnienia sobie komfortu cieplnego, niezależnie od miejsca – czy to pokój, biuro czy taras na zewnątrz budynku.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.