Pożyczka w banku, a może online? Gdzie wziąć kredyt studencki?

Życie studenckie nie jest ani łatwe, ani tanie. Wynajęcie mieszkania lub pokoju w akademiku, codzienne wyżywienie i materiały naukowe kosztują niemało, a czas poświęcony na naukę często nie pozwala na podjęcie stałej pracy. Lekarstwem mogą być kredyty dla studentów na preferencyjnych warunkach.

Jeśli szukasz pożyczki studenckiej, masz dwie opcje: bankową lub pozabankową. Podczas gdy kredyty studenckie udzielane przez banki są o wiele bardziej niezawodne, to wiążą się one z surowymi wymaganiami. Firmy pozabankowe mogą to nadrobić niższymi wymaganiami i wyższym oprocentowaniem. Którą opcję powinieneś wybrać?

Czym jest kredyt studencki?

Pożyczki studenckie mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz pieniędzy. Kredyty dla studentów są wydawane na preferencyjnych warunkach, więc są przystępne i praktyczne. Ponadto banki pracują z wieloma różnymi rodzajami kredytów studenckich, więc mogą dostosować się do niemal każdej potrzeby i sytuacji.

Przed ukończeniem studiów nie ma obowiązku spłacania tej pożyczki. Pieniądze wypłacane są w transzach przez 10 miesięcy bycia studentem. Spłata zobowiązania nie rozpoczyna się jednak od razu, ale dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. To działa tak, aby umożliwić studentom zdobycie pracy i ustabilizowanie dochodów po ukończeniu studiów, zanim wydatki związane z pożyczką wejdą w życie. Maksymalna kwota pożyczki to 60 tys. złotych.

Kredyt studencki w banku

Wybór pomiędzy bankiem a firmą pozabankową jest tylko pozorny, ponieważ niewiele banków jest skłonnych pożyczać pieniądze studentom. Studenci to grupa, której typowi przedstawiciele są młodzi, nie mają stałego zatrudnienia, a więc stałego źródła dochodu, a często także pozytywnej historii kredytowej. Wiarygodność kredytobiorcy-studenta w oczach banku jest znikoma, więc prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu wydaje się równie niskie. Więcej szans mają ci, którym udało się zbudować historię kredytową przed podjęciem próby uzyskania finansowania w banku.

Pożyczki dla studentów, w firmach pozabankowych

W naszych czasach ten rodzaj pożyczek staje się popularny wśród studentów. W taki sposób mogą oni opłacić swoje kursy i naukę na uniwersytecie lub uczelni. Ten rodzaj pożyczania nazywany jest również pożyczkami prywatnymi, ponieważ firmy pozabankowe nie działają na zasadzie kapitalizacji przez akcjonariuszy, ale udzielają pożyczek bezpośrednio klientom. Oferują również elastyczne warunki i korzystne oprocentowanie. Dzięki temu klienci mogą szybko i łatwo spłacić pożyczkę.

Kredyt studencki – zalety i wady

Kredyt studencki to świetne rozwiązanie zarówno dla (aspirujących) studentów, jak i ich rodzin. Do największych zalet tego kredytu niewątpliwie należy jego bardzo niski koszt – nie ma dziś w Polsce tańszego kredytu, zwłaszcza jeśli mówimy o zobowiązaniu na tak wysoką kwotę (nawet 60 000 zł). Kluczowa jest również jej elastyczność, również w zakresie wysokości transz.

Dodatkowo za duży plus można uznać przyjazną dla studenta strukturę spłaty (nie trzeba spłacać długu od razu, a nawet nie zaraz po ukończeniu studiów) oraz możliwość częściowego lub całkowitego umorzenia długu w wielu przypadkach. Co więcej, ze względu na dość wysoki próg dochodowy (obecnie 3000 zł na osobę w rodzinie), bardzo wiele osób kwalifikuje się do takiej pożyczki.

Jedyną wadą tego typu pożyczki jest to, że wymaga ona poręczenia przez osobę trzecią, choć tak naprawdę nie jest to problem. Ilość formalności z nią związanych jest i tak mniejsza niż np. w przypadku kredytu hipotecznego.

Autor: Magdalena Chowaniec

Materiał źródłowy: splatakredytow.pl, aniaradzi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.