Polskie wynagrodzenie na europejskim poziomie

„Płaca minimalna w Polsce jest na europejskim poziomie. Spełniamy warunki, które są przyjmowane w Parlamencie Europejskim; mamy dobrą sytuację gospodarczą” – powiedział w piątek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapytali minister rodziny i polityki społecznej o to, jak w obliczu droższej żywności i rosnących kosztów utrzymania gospodarstw domowych poprawić warunki życia Polaków, zwłaszcza obywateli otrzymujących minimalne wynagrodzenie i najniższą emeryturę.

„Płaca minimalna w tej chwili wzrasta i jest na dobrym, europejskim poziomie. Jeśli skonfrontujemy naszą płace minimalną z propozycjami i warunkami, które są przyjmowane w Parlamencie Europejskim to my te warunki spełniamy” – przekazał wiceszef resortu rodziny odpowiadając na pytania w Sejmie.

Notuje się wzrost wynagrodzeń w Polsce

Płaca minimalna w Polsce w 2015 roku wynosiła 1750 zł. Na daną chwilę jest to 3010 zł, a w przyszłym roku wzrośnie aż dwukrotnie. Od stycznia będzie to 3490 zł, a od lipca – 3600.

Minister podkreślił też, że za rządu PiS wprowadzono stawkę godzinową, która ma chronić pracowników przed wyzyskiem. Od lipca 2023 roku – jak mówił – stawka godzinowa będzie wynosiła 23,50 zł.

Najniższe bezrobocie w UE

Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu wyniosła 2,6 procent; to druga po Malcie (1,9 procent) najniższa stopa bezrobocia wśród wszystkich krajów UE.

Wzrosły emerytury i renty

Wiceminister przypomniał, że w 2015 roku emerytura była na poziomie 880 zł, teraz jest to 1338,44 zł, a w przyszłym roku będzie to 1588,44 zł.

„To też jest przyrost o ponad 50 proc. w stosunku do roku 2015” – zaznaczył. „Na tym przykładzie pokazujemy, że emerytura wzrasta” – dodał.

Jak mówił, „dzięki trzynastej i czternastej emeryturze chronimy najuboższych”.

__________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Łukasz,Pixabay

Materiał źródłowy: PAP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.