Płytki tarasowe czy kompozyt – co wybrać?

Podstawą do urządzenia pięknego tarasu jest funkcjonalna podłoga. Dzięki dobrze dopasowanemu podłożu, będzie nam łatwiej wybierać meble i inne produkty ogrodowe dla naszego otoczenia!

Płytki tarasowe – upiększ swój balkon, bądź ogród

Płytki na taras to świetna opcja, jeśli chcesz ozdobić swój dom czymś, co jest zarówno trwałe, jak i piękne. Istnieje wiele rodzajów płytek, które można zastosować na tarasie, ale jednym z najbardziej popularnych jest gres. Ten rodzaj materiału jest świetny, ponieważ ma niski współczynnik absorpcji wody i jest odporny na uszkodzenia. Ponadto płytki podłogowe występują w wielu wzorach i kolorach, więc możesz uzyskać dokładnie to, co chcesz.

Jeśli szukasz alternatywnego materiału na podłogę tarasu, to rozważ płytki klinkierowe. Są one również bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia spowodowane wilgocią. Występują w wielu wzorach, a także różnych kolorach, więc na pewno znajdzie się coś, co pasuje do Twojego stylu! Płytka tarasowa jest łatwa do oczyszczenia, nie zmienia swojego koloru pod wpływem światła słonecznego.

/Obraz Simpolo Ceramics z Pixabay

Jeśli zamierzasz użyć któregoś z tych materiałów, to ważne jest, aby były one regularnie sprawdzane, aby wszelkie uszkodzenia mogły być naprawione, zanim staną się zbyt poważne lub zaczną powodować problemy w innych miejscach w domu. Pamiętaj również, że płytki kamionkowe lub klinkierowe bardzo się nagrzewają, gdy są wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich, więc miej to na uwadze, że chodzenie po nich latem o bosych nogach może sprawić dyskomfort.

Pomimo wielu zalet, warto również znać wady. Przy montowaniu płytki tarasowe muszą posiadać odpływ wody, ze względu na swoją nieprzepuszczalną powierzchnię. Płytki muszą być układane na idealnie równym betonowym podłożu.

Deski kompozytowe – tarasowe olśnienie?

/Obraz autorstwa lookstudio na Freepik

Nie najmniejszą zaletą kompozytów, jest brak drzazg i idealnie gładka powierzchnia, czego z pewnością nie uzyskamy w przypadku naturalnego drewna. Co ważne, w przeciwieństwie do naturalnego drewna, kompozyt nie wymaga tak wiele uwagi. Nie potrzeba corocznej impregnacji, aby cieszyć się trwałością, funkcjonalnością i piękną estetyką. Oczywiście nie oznacza to wcale, że deski kompozytowe nie wymagają konserwacji. Wymagają drobnej konserwacji i trzeba wiedzieć, jak to robić, ale z pewnością nie jest ona tak czasochłonna jak konserwacja naturalnego drewna.

Wybierając deskę kompozytową do swojego domu lub firmy, przekonasz się, że istnieje szeroka gama dostępnych stylów. Deski kompozytowe są w różnych kolorach i fakturach, które naśladują prawdziwe drewno tak blisko, że możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że są wykonane z tworzywa sztucznego!

Deski kompozytowe mogą być malowane lub bejcowane tak samo jak naturalne drewno, a jeśli są używane na zewnątrz, nie blakną nawet w bezpośrednim świetle słonecznym! W rzeczywistości, może być pozostawiony na zewnątrz przez cały rok bez żadnych specjalnych zabiegów, poza corocznym czyszczeniem wodą z mydłem, a następnie zastosowaniem oleju zewnętrznego.

Deski kompozytowe są świetną alternatywą dla drewna, ale mają swoje wady.

Zacznijmy od zmiany koloru. Upływ czasu, śniegi, oblodzenie i używana wówczas sól wpływają na odcień desek i powrót do stanu pierwotnego jest raczej niemożliwy – nie pomagają nawet specjalne oleje do tarasów kompozytowych. Kolejną wadą jest to, że kompozyty szybko się nagrzewają – chodzenie boso po tarasie w upalne dni graniczy z cudem. Wreszcie, nie spodziewajmy się, że nasze marzenie o drewnie lub jego imitacji zostanie spełnione, jeśli wybierzemy deski kompozytowe.

_________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: yanalya, Freepik

Materiały źródłowe: wnętrza-ze-smakiem.pl, tdmtarasy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.