Płytki kamienne czy ceramiczne – które warto wybrać?

Kiedy potrzebujemy wybrać płytki do domu, mieszkania, bądź tarasu napotykamy się z przeszkodami w formie dużego wyboru i różnorodności materiałów takich płytek. Płytki kamienne podłogowe jak i płytki ceramiczne mają swoje wady i zalety dlatego przed podjęciem decyzji warto je porównać.

Płyty kamienne – plusy kamienia naturalnego

Kamienna podłoga to eleganckie, ponadczasowe rozwiązanie dla Twojego domu. Kamień naturalny jest jednym z najtrwalszych dostępnych materiałów, więc możesz być pewien, że Twój dom będzie chroniony przed uszkodzeniami przez lata. Dodatkowo, płytki kamienne są super łatwe w utrzymaniu w czystości! Nie potrzebujesz żadnych wymyślnych środków czyszczących, aby uzyskać dobry wygląd – wystarczy zwykła woda. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć czysty dom, ale nie mają czasu na skomplikowane procedury czyszczenia.

Płytki kamienne są droższe niż płytki ceramiczne, jednak są tego warte, ponieważ będą trwać znacznie dłużej niż pozostałe opcje. Dodatkowo, są piękne! Kolor i wzór płytki podłogowe zależy mają ich nieskończenie wiele a ich wygląd będzie zależał od rodzaju kamienia, który wybierzesz – więc możliwości są nieograniczone!

Z czasem płytki kamienne mogą zacząć matowieć lub zużywać się. Ale to nie problem! Można je łatwo odnowić za pomocą maszyn i zabiegów chemicznych. Ponadto, stanowią one fantastyczny wybór dla pomieszczeń takich jak salony czy przedpokoje, ponieważ są tak uniwersalne – kolor i wzór, który wybierzesz, zależy od rodzaju kamienia, który wybierzesz!

Czym różnią się płytki kamienne od płytki ceramicznej?

Płytki kamienne i płytki ceramiczne są zarówno popularnymi wyborami dla podłóg. Oba wyglądają świetnie, ale są między nimi pewne różnice, o których powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji.

Płytki kamienne są zwykle droższe od ceramicznych, ale mają też inną strukturę. Te pierwsze są grubsze – mają zazwyczaj 1 cm lub 2 cm grubości, co wpływa na sposób ich układania. Wybierając płytki podłogowe, należy pamiętać, że materiał, z którego są wykonane, będzie miał wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowników. Niektóre polerowane, gładkie podłogi pod wpływem wilgoci stają się śliskie.

Co ważne, płytki kamienne to przede wszystkim inwestycja w jakość, której nie da się porównać z żadnym materiałem stworzonym przez człowieka. Można je stosować niemal wszędzie. Są też synonimem luksusu i elegancji.

/Obraz autorstwa graystudiopro1

Płytki ceramiczne – warte uwagi?

Płytki ceramiczne to świetny wybór do łazienki, kuchni i innych pomieszczeń w Twoim domu. Mają wiele zalet, w tym wytrzymałość i trwałość. Mają jednak również pewne wady.

Płytki ceramiczne produkowane są z różnego rodzaju glinek i krzemionek. Masa plastyczna jest cięta na pożądane kształty. Ważną cechą dla płytek jest ich nasiąkliwość. Im jest ona niższa, tym dachówka jest bardziej odporna na zginanie, ma też większą tolerancję na zmienne temperatury. Od tego czynnika zależy również to, czy dachówka jest mrozoodporna. Nie wszystkie nadają się do montażu na zewnątrz. Płytki mogą odpryskiwać, odchodzić od podłoża lub pękać pod wpływem zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur.

Wybierając je, powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze na jeden czynnik. Chodzi oczywiście o ich właściwości antypoślizgowe. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzamy zamontować płytki w miejscach, które są często użytkowane.

__________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Obraz autorstwa senivpetro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.