Nowe stawki prądu – zapoznaj się!

Zamrożenie cen prądu oficjalnie potwierdził we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że maksymalne ceny prądu dla odbiorców energii elektrycznej wejdą w życie pod koniec 2022 roku. Wyjaśniamy więc od kiedy dokładnie i na jakich zasadach będą obowiązywać nowe limity zużycia energii elektrycznej.

Rząd ogłosił nowe ceny maksymalne energii elektrycznej. Wejdą one w życie za kilka tygodni, a limity obejmą przeciętne gospodarstwo domowe i inne sektory.

Kiedy nowe stawki prądu wejdą w życie?

Projekt ustawy o nadzwyczajnych środkach mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r., który rząd skierował do Sejmu. Określa on maksymalną cenę energii elektrycznej. Nowa stawka dla odbiorców wejdzie w życie 1 grudnia i będzie obowiązywać przez cały kolejny rok kalendarzowy.

Ile wyniosą maksymalne ceny prądu w 2023?

Projekt ustawy określa maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców wrażliwych i wielu polskich przedsiębiorstw, która zostanie objęta rządowym wsparciem. Koszt zużycia energii elektrycznej dla mikro, małych, a także średnich firm ma pozostać na poziomie 785 zł za MWh. Powinno to przyczynić się do zwiększenia rentowności polskich firm.

Dla gospodarstw domowych maksymalna cena energii elektrycznej po limitach: 2/2,6/3 MWh wyniesie natomiast 699 zł/MWh.

Rządowe wsparcie obejmie m.in. obiekty użyteczności publicznej, które wykorzystują energię do swojej podstawowej działalności. Do takich obiektów użyteczności publicznej należą szpitale i kliniki, ochotnicze straże pożarne oraz ośrodki pomocy społecznej.

Przyszłe limity zużycia energii elektrycznej

Pod koniec września, przez Sejm została uchwalona również ustawa mająca na celu zagwarantowanie gospodarstwom domowym „zamrożenia cen prądu” na poziomie z 2022 roku. Ceny będą obowiązywać przez określony czas.

Zamrożenie cen prądu
Dla gospodarstw domowych w 2023 roku – gwarancja cen z 2022 roku  
Dodatek elektryczny
Dla gospodarstw domowych ogrzewających się prądem
Limit 2MWh dla większości gospodarstw domowych1000 zł dla zużywających do 5 MWh energii elektrycznej/rok
Limit 2,6 MWh dla osób niepełnosprawnych1500 zł dla zużywających powyżej 5 MWh energii elektrycznej/rok
Limit 3 MWh dla rolników oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny 

Autor: Magdalena Chowaniec

Źródło zdjęcia głównego: Miguel Á. Padriñán/pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.