Lampy LED są aż do 80% bardziej wydajne niż tradycyjne świetlówki i żarówki – dlaczego jeszcze warto na nie postawić?

Choć w wielu domach nadal stosuje się tradycyjne żarówki, to coraz większą popularnością cieszy się także nowoczesne oświetlenie LED. Użytkownicy coraz częściej decydują się na korzystanie z tego ostatniego ze względu na jego zalety. To mądry wybór dla każdego, kto chce zaoszczędzić pieniądze i energię.

Czym są lampy LED?

Diody elektroluminescencyjne (LED) to rodzaj półprzewodnikowego źródła światła najczęściej wykorzystywanego w zastosowaniach oświetleniowych. Są one również nazywane „światłami półprzewodnikowymi”, ponieważ nie zawierają żadnej cieczy ani gazu.

Diody emitujące światło zostały po raz pierwszy opracowane na początku lat 60. przez Nicka Holonyaka, Jr. i jego współpracowników z General Electric. Są one stosowane w różnych urządzeniach elektronicznych, w tym w telewizorach, komputerach i telefonach komórkowych.

Diody LED zużywają mniej energii niż inne rodzaje oświetlenia i działają dłużej niż żarówki czy lampy fluorescencyjne. Nie nagrzewają się tak jak żarówki. Dzięki temu można je wykorzystać do tworzenia bardziej kompaktowych konstrukcji urządzeń domowych, takich jak lodówki czy pralki, bez obaw o kwestie bezpieczeństwa, które powstają, gdy urządzenia te nagrzewają się zbyt mocno podczas pracy w domu. Dodatkowo, diody LED emitują bardzo mało ciepła do otoczenia, więc są bezpieczniejsze w pobliżu dzieci i zwierząt domowych niż inne rodzaje źródeł światła!

Oświetlenie LED vs. tradycyjne – podstawowe różnice

Zasada działania i temperatura barwowa światła – w klasycznych lampach żarowych światło emitowane jest w wyniku żarzenia się przewodnika wykonanego z wolframu. W lampach LED źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna. Składa się ona z diody emitującej światło niebieskie oraz luminoforu, który daje światło żółto-zielone. W zależności od rodzaju luminoforu zastosowanego w źródłach LED możliwe jest uzyskanie światła o różnej temperaturze barwowej – nie jest to możliwe w przypadku klasycznych lamp żarowych.

Czas zapłonu – Żarówki LED działają z pełną mocą tuż po ich włączeniu i natychmiast po wyłączeniu gasną. Tradycyjne źródła światła potrzebują kilku sekund na uzyskanie pełnej jasności.

Temperatura pracy – W lampach LED zdecydowana większość pobieranej energii elektrycznej zamieniana jest w światło, a nie w ciepło jak ma to miejsce w przypadku klasycznych żarówek nagrzewających się do wysokich temperatur.

Zużycie energii – Lampy LED zużywają co najmniej 80% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, dlatego ich stosowanie może znacznie obniżyć rachunki za prąd.

Trwałość – Żywotność żarówek LED sięga nawet 15 000 godzin, podczas gdy tradycyjne żarówki wytrzymują około 1000 godzin. Choć żarówki LED są nieco droższe, ich długie użytkowanie sprawia, że w dłuższej perspektywie są korzystniejszą finansowo opcją.

Inteligentne oświetlenie LED?

W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć w domu system oświetlenia. Potrzebujesz takiego, który jest inteligentny i potrafi sam sterować.

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swoje oświetlenie LED, to warto zainwestować w inteligentny system oświetlenia LED. Pozwoli on zaoszczędzić energię, zwiększyć bezpieczeństwo, obniżyć koszty, a nawet sprawi, że Twój dom będzie bardziej komfortowy.

Diody LED są również w stanie same się kontrolować. Jeśli zsynchronizujesz je z czujnikami ruchu lub czujnikami światła dziennego, będą włączać się same w odpowiedzi na ruch lub zapadający zmierzch. Trzeba też dodać, że świecą z pełną mocą zaraz po włączeniu i gasną natychmiast po wyłączeniu, podczas gdy tradycyjne żarówki i świetlówki potrzebują kilku sekund, aby osiągnąć pełną jasność. Oznacza to, że decyzja o rozbudowie systemu oświetlenia o dodatkowe sterowniki może przełożyć się na dodatkowe oszczędności. Efekty takich inwestycji są doskonale widoczne w przestrzeni miejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.