Piłeś? Nie jedź! Sprawdź kiedy policja może skonfiskować Twój samochód

Rząd ostro zabrał się za zmiany w kodeksie o ruchu drogowym. Początek roku dla polskich kierowców był mało przyjemny i wiązał się z zaostrzeniem przepisów. Nowy taryfikator mandatów wprowadza podwyżki dotkliwe nawet dla tych najbogatszych. Jednorazowo za przekroczenie prędkości powyżej 71 km/h otrzymasz blankiet do zapłaty 2500 zł. Jeżeli zdarzy Ci się to ponownie, w krótkim odstępie czasu – policja ma prawo zwiększyć ten mandat dwukrotnie!

Od września 2022 za przewinienie możesz otrzymać jednorazowo do 15 punktów karnych! Najsurowsze przepisy będą dla kierowców, którzy nie respektują ograniczeń prędkości, łamią przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych na przejściach czy za jazdę pod wpływem. Dodatkowo punkty zebrane od września kasować się będą dopiero po 2 latach od przewinienia! Warto pamiętać, że do dyspozycji mamy zaledwie 24.

Tymczasem rząd wyprowadza kolejne działa przeciwko kierowcom pod wpływem. Konfiskata auta za jazdę po pijanemu stała się rzeczywistością 1 stycznia 2023 roku. Jakie narzędzia jeszcze zyska policja? Przyglądamy się najnowszym projektom zmian.

Konfiskata samochodu

Wszyscy jesteśmy za bezpieczeństwem, wiedząc, że jazda pod wpływem nie jest słusznym wyborem. Wsiadając za kółko w stanie nietrzeźwości, warto mieć na uwadze, że:

  • Jeśli zostaniesz przyłapany na prowadzeniu samochodu po pijanemu (lub nawet tylko podejrzewany o to), może Ci grozić nawet 30 000 zł grzywny.
  • Od 1 stycznia 2022 roku za jazdę po pijanemu możesz też trafić do 30 dni do więzienia!
  • Dodatkowo od 7 lipca 2022 roku polski rząd postanowił ułatwić łapanie pijanych kierowców, instalując kamery na drogach i autostradach. Policja używa tych kamer, aby złapać pijanych kierowców w akcji, a następnie oskarża ich o przestępstwo.

Projekt dotyczący konfiskaty samochodu trafił do Senatu, gdzie podczas obrad 4 sierpnia został odrzucony. Ustawa wróciła do dedykowanych komisji i do Sejmu. Z 16 na 17 listopada 2022 roku za nowelizacją głosowało 229 posłów. Ponadto Sejm rozważa również odebranie pijanym kierowcom prawa jazdy na sześć miesięcy lub dłużej!

Jak to będzie funkcjonować?

Zatrzymany podczas kontroli, u którego podejrzewa się prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, kierowany będzie na badania krwi. Jeżeli stężenie alkoholu będzie równe lub większe niż 1,5 promila – delikwent trafi do sądu. Na ten czas, przez okres 7 dni policja ma prawo zarekwirować pojazd. To podczas rozprawy zapadnie decyzja o ewentualnym zarekwirowaniu samochodu. W przypadku osób, które spowodowały wypadek lub zdarzenie drogowe, limit ten będzie jeszcze niższy i wynosi 0,5 promila.

Co w sytuacji, gdy konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie dotyczyć pojazdów, które mają co najmniej dwóch współwłaścicieli? To także zostało ujęte w zmianach – sąd w takiej sytuacji orzeknie zajęcie równowartości pojazdu sprzed wypadku, co oznacza, że kara się nie zmniejszy.

  • Min. 3 lata więzienia w przypadku spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  • min. 5 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci,
  • do 16 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Po jakim czasie można wsiadać za kierownicę?

Wiele badań na ten temat pokazuje, że trzeźwienie po wypiciu różnej ilości piwa, wina czy też mocniejszych trunków trwa nawet kilkanaście godzin i jest zależne od wielu czynników – płci, przemiany materii, wagi oraz rodzaju i ilości wypitego alkoholu. Konsekwencje prawne czekają jednak tak samo osobę pijaną jak i tą, która czuje się już trzeźwa, ale rzeczywistość pokaże, że w jej krwi nadal jest alkohol. Za 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu grozi odebranie prawa jazdy nawet na 3 lata. Osoba kierująca mając powyżej 0,5 promila jest już traktowana jak przestępca i może trafić do więzienia na 3 lata.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: jcomp na Freepik

Materiał źródłowy: money.pl, punkta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.