Kamień ogrodowy wpływa pozytywnie na glebę i rośliny. Poznaj jego zastosowanie

Ogrodnictwo to nie tylko kwitnące rośliny i koszona trawa. Często można spotkać się z wykorzystaniem kamienia jako formy dekoracyjnej w połączeniu z roślinami. Kamień ma wszechstronne zastosowanie, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany przez ogrodników. Poznajmy sposoby na jego rozsypanie w ogrodzie!

Kamienie ozdobne – rodzaje kamieni ogrodowych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kamienia ogrodowego: kamień naturalny i poddany sztucznej obróbce. Kamienie naturalne powstają w wyniku obróbki (płukania lub przesiewania), której poddawane są piaski, żwiry, grysy i głazy narzutowe pochodzenia rzecznego lub polodowcowego, a także naturalne otoczaki. Z kolei sztucznie przetworzone kamienie to np. białe otoczaki, które w wyniku obijania stają się owalne i gładkie, tracąc ostre krawędzie.

Kamienie ogrodowe ze względu na strukturę dzielimy na żwiry i otoczaki, grys ogrodowy, łupki i dziki (płytki łupane) oraz kora kamienna. Żwir składa się z najmniejszych ziaren o luźnej strukturze. Kamyczki natomiast charakteryzują się zaokrąglonym kształtem. Tego typu kamienie są znacznie bezpieczniejsze w ogrodzie np. w przypadku upadku. Grys ma małe równe kawałki skały o ostrzejszych krawędziach, natomiast kamień łupany ma nieokreślony kształt wyglądający bardziej naturalnie niż kora, która wygląda jak tarcica.

Wybierając rodzaj kamienia przy urządzaniu ogrodu należy zwrócić uwagę na jego trwałość i wytrzymałość. Najtwardszy i najbardziej odporny na zmienne warunki atmosferyczne jest wulkaniczny bazalt i krystaliczny granit, natomiast przekształcone skały gnejsy łupki marmury mają trochę mniejszą odporność. Piaskowce, wapienie i dolomity, czyli skały osadowe ulegają erozji najszybciej, pokrywają się kolorową patyną oraz porastają mchem, co oczywiście też ma swój urok i zależy od podłoża.

Oczko wodne – kamień ozdobny w ogrodzie

Jeśli planujesz budowę oczka wodnego, warto rozważyć użycie kamieni, są one bowiem doskonałe jako trwały materiał. Nie tylko zapewniają one estetykę, ale także stanowią skuteczną barierę przed przeciekami i innymi uszkodzeniami wody.

Kamienie ogrodowe są naturalne. Zostały stworzone przez naturę miliony lat temu i przetrwały epokę lodowcową. Dlatego większość z nich nie ulega uszkodzeniom w trakcie kontaktu z wodą. Do budowy dna i otoczenia oczka wodnego najlepiej użyć kamieni ze środowiska wodnego, czyli otoczaków i żwiru. Dobrze sprawdzi się tu również granit, sjenit, bazalt, porfir i kwarcyt. Przy układaniu brzegu i otoczenia stawu duże skały łączymy z mniejszymi elementami kamiennymi.

Ścieżki z kamienia

Istnieje szereg kruszyw, które można wykorzystać do budowy ścieżek czy garaży. Są one potrzebne jako mocna podbudowa, która zapewni trwałość nawierzchni. Podbudowę pod kostkę brukową wykonuje się z podsypki kamiennej o ziarnach o średnicy 10-32 mm, na niej układa się podsypkę ze żwiru o ziarnach o średnicy 2-8 mm. Jeżeli chodnik wykonywany jest na gruntach gliniastych, to pod warstwą podsypki kamiennej należy zastosować dodatkowo warstwę odsączającą z gruboziarnistego piasku lub podsypki piaskowej. Pod ścieżką żwirową dobrze jest ułożyć zagęszczoną podsypkę żwirową oraz warstwę geowłókniny, która zapobiegnie wbijaniu się kamienia w głąb nawierzchni. Powierzchnię podjazdu można wzmocnić plastikową siatką, która zapobiegnie tworzeniu się w niej kolein.

Najlepiej posypać ścieżkę grysem lub mieszanką grubego i drobnego żwiru, wtedy ziarna dobrze się ubijają, a po ułożeniu nie przesuwają się – taka ścieżka jest twarda i stabilna, więc chodząc po niej, nie grzęźnie się w kamyczkach. W przypadku dróg, po których będą jeździć samochody lepiej użyć większego kruszywa, np. tłucznia lub grysu. Drobnego żwiru zmieszanego z grysem kamiennym można użyć do zasypania spoin między kostkami brukowymi lub kamiennymi.

Rabaty z kamienia ozdobnego

Kamień to doskonała propozycja na ogrodową rabatę. Można z niego stworzyć kompozycję, która składa się z dużego głazu o dynamicznym kształcie umieszczonego na kamiennej rabacie – jest to rozwiązanie minimalne, ale kompletne i ostateczne. Dla osób, które nie lubią tracić czasu na pracę w ogrodzie, rabaty kamienne będą atrakcyjną propozycją. Powierzchnia między roślinami jest wysypana żwirem, grysem lub korą kamienną, dzięki czemu jest trwała i rzadko rosną na niej chwasty. Kamień dodaje kompozycji, więc można stworzyć rabaty z kolorowymi roślinami na monochromatycznym tle (np. z białego kruszywa) lub posadzić rośliny zielone na tle kolorowego kruszywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.