Inwestycja w LPG – czy to jeszcze się opłaca?

W Polsce liczba samochodów zasilanych LPG gwałtownie maleje. Ponad 2,5 mln właścicieli pojazdów wciąż korzysta z tego paliwa, ale stacji, na których mogą zatankować, jest coraz mniej. Jednak mimo, że coraz więcej kierowców zużywa autogaz, to stacje paliw z takimi punktami i warsztaty montujące instalacje gazowe odchodzą do lamusa. Kierowcy obawiają się problemów technicznych i obawiają się kosztów inwestycji. Dlaczego jednak nie przełamać się i nie zainwestować w tanią jazdę na gazie?

Nowy samochód z instalacją LPG

Niektórzy producenci samochodów montują już instalacje LPG na swoich liniach produkcyjnych. Przedstawiają w swoich ofertach fabrycznie nowe samochody z instalacją gazową. Teoretycznie możemy bez żadnych wątpliwości zdecydować się na taki pojazd, ponieważ jesteśmy pewni gwarancji producenta. W praktyce, kupując taki samochód, powinniśmy wziąć pod uwagę pewien aspekt, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Kiedy skończy się gwarancja producenta na zakupiony przez nas pojazd, może się okazać, że instalacja LPG jest droższa w eksploatacji głównie dlatego, że elementy są trudno dostępne, a serwis drogi.

Może się okazać, że nawet podczas trwania gwarancji trzeba będzie dodatkowo dopłacić za serwisowanie samochodu u autoryzowanego dealera. Oznacza to, że będziemy musieli wydać dodatkowe pieniądze na paliwo, jak i również na samą usługę. Dlatego niektórzy właściciele wolą nie kupować takich samochodów!

Samodzielna instalacja LPG

Kiedy rozważasz zakup nowego samochodu, możesz stanąć przed pytaniem, czy kupić go już zamontowaną instalacją gazową (np. LPG). Co jednak, jeśli samochód, który chcesz kupić, nie jest wyposażony w instalację LPG? Zawsze możesz kupić go bez fabrycznej instalacji LPG i zamontować ją samodzielnie – ale czy naprawdę warto? I jaką masz gwarancję, że po montażu nie zostanie unieważniona gwarancja?

Na szczęście wiele firm samochodowych zaczyna reklamować się, że ich pojazdy są kompatybilne z montażem instalacji gazowej. Jeśli jest to coś, co chcesz zrobić na własną rękę, ważne jest, aby upewnić się, że gwarancja nie zostanie przez to unieważniona.

Co wybrać?

Do kwestii opłacalności instalacji LPG w samochodzie należy podejść indywidualnie. Oferta nowego samochodu z fabrycznie zamontowaną instalacją LPG może wydać nam się ciekawa i kusząca, bo dopłata nie jest duża. Może okazać się porównywalna z drugą omawianą przez nas opcją.

Jeśli jednak spojrzymy na nasze wydatki z dłuższej perspektywy, może się okazać, że jednak lepszym wyborem jest zakup nowego samochodu, a dopiero potem montaż instalacji gazowej, która będzie tańsza w eksploatacji. A jeśli zastanawiamy się, czy montaż instalacji LPG w naszym samochodzie w ogóle nam się opłaci (tzn. czy faktycznie zaoszczędzimy na paliwie, biorąc pod uwagę ceny paliw i koszty eksploatacji samej instalacji gazowej), najlepiej skorzystać z fachowego kalkulatora samochodowego LPG. Nowoczesne instalacje gazowe to zupełnie inne systemy, w porównaniu do rozwiązań stosowanych kilkanaście lat temu. Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja nie pogarsza osiągów silnika, a oszczędności z tytułu jazdy na LPG wynoszą od 3 000 zł do ponad 12 000 zł (Ford Mustang) rocznie.

______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: teksomolika

Materiał źródłowy: auto-swiat.pl, turbofakty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.