Hulajnogi elektryczne. Czy wiesz gdzie można się nią poruszać? Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie zasad?

Hulajnogi elektryczne pozwalają łatwo dostać się w wiele miejsc. Zyskują one coraz więcej zwolenników, ponieważ są praktyczne. Pozwalają ominąć korki i nie wymagają specjalnych umiejętności do ich prowadzenia. To tylko niektóre z powodów, dla których ludzie je uwielbiają.

Elektryczne dwukołowce weszły w nowy etap swojego cyklu życia. Po wielu latach niekontrolowanego rozwoju, w końcu określono zasady bezpiecznej eksploatacji.  Jeśli planujesz zakup takiego urządzenia lub już korzystasz z niego na co dzień, to sprawdź prawa i obowiązki czekające na osoby wybierające hulajnogi elektryczne jako środek transportu.

Hulajnogi elektryczne – obowiązujące przepisy

Od 1 stycznia 2022 roku hulajnogi elektryczne muszą spełniać określone warunki techniczne. Wcześniej nie było takiej konieczności, a sprzęt, który przed tą datą podlegał już ocleniu, nadal może być produkowany w opłacalnych ilościach. Bezwzględną podstawą wymagań stawianych producentom jest obecnie wyposażenie sprzętu w co najmniej jeden hamulec. Konieczne jest również zainstalowanie sygnału dźwiękowego, stopki oraz umieszczenie danych identyfikacyjnych producenta.

Ważne jest, aby zachować odpowiednie wymiary i wagę. Maksymalna dopuszczalna długość to 140 centymetrów, szerokość to 90 cm, a waga 30 kilogramów. Producent musi również wyposażyć skuter w oświetlenie tylne i przednie. Jeśli zakupiłeś urządzenie przed 1 stycznia 2022 roku, ten obowiązek spoczywa również na Tobie. Powinny być również zainstalowane odblaski: jeden czerwony z tyłu, jeśli jest to trójkąt i dwa żółte lub białe odblaski dla każdego boku hulajnogi.

/Obraz Mircea – See my collections

Wszystkie sprzedawane skutery elektryczne muszą mieć fabryczne ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Przepisy te nadal obowiązują, dlatego należy pamiętać o tych wytycznych podczas jazdy na swoim nowym skuterze.

Czy hulajnogą elektryczną można poruszać się po chodniku?

Prawo nie odnosi się konkretnie do urządzeń transportu osobistego, tzn. czy muszą one jeździć po chodniku czy ulicy. W teorii, ponieważ elektryczne deskorolki i hulajnogi są w stanie rozpędzić się do 25-30 km/h, mogłyby zostać uznane za pojazd mechaniczny. W praktyce jednak, z powodu niejasnych przepisów, często traktowane są w świetle prawa jako piesi. Zatem mogą być one używane na chodnikach.

Jeśli go nie ma, dozwolona jest jazda poboczem lub krawędzią jezdni. W takiej sytuacji warto wyposażyć pojazd w światła, aby zwiększyć widoczność, a tym samym poprawić własne bezpieczeństwo. Zaleca się również wykupienie indywidualnego ubezpieczenia OC od nieprzewidzianych zdarzeń.

Hulajnogi elektryczne a ścieżki rowerowe

Może się wydawać, że hulajnogami elektrycznymi możemy poruszać się po ścieżkach rowerowych. Nic jednak nie jest dalsze od prawdy. W rzeczywistości, zgodnie z obowiązującymi przepisami, za korzystanie ze ścieżki rowerowej przy dostępnych chodnikach lub drogach grożą mandaty od 20 do 500 złotych. Prawo ma się jednak zmienić. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje nowelizację Prawa o ruchu drogowym.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Silviu on the street

Materiał źródłowy: moto.pl, mediaexpert.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.