Dramatyczne warunki dla biegaczy. Notuje się coraz więcej zawałów, alergii i stanów zapalnych

Bieganie to świetny sposób na utrzymanie dobrej formy, ale nie jest pozbawione ryzyka. Większość urazów odniesionych podczas biegania nie zagraża życiu, ale nadal mogą być bolesne i frustrujące. Skręcona kostka, naderwany mięsień czy utrata siły – czy jedyne niebezpieczeństwa towarzyszące biegaczom? Jednak prawdziwe zagrożenie związane czeka w powietrzu. Mimo, że nie widać go gołym okiem, bardzo poważnie odbija się na naszym zdrowiu.

Dlaczego najbardziej zagrożeni są biegacze?

W obliczu dobrej jakości powietrza nie ma wątpliwości, że bieganie jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla siebie i swojego zdrowia. To świetny sposób, aby uzyskać formę i pozostać sprawnym. Bieganie pomoże Ci również radzić sobie ze stresem i niepokojem. Jednak jeśli zamierzasz biegać w obszarze o niskiej jakości powietrza lub jeśli zamierzasz spędzać dużo czasu na zewnątrz podczas epizodów smogu, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

Po pierwsze, biegacz przyjmuje dziesięć razy więcej zanieczyszczeń, niż osoba podczas ćwiczeń na świeżym, niezanieczyszczonym powietrzu. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych skutków zanieczyszczeń podczas ćwiczeń, płuca nadal będą narażone na działanie tych substancji, co może sprawić, że będą później bardziej podatne na choroby.

Po drugie, jeśli planujesz trening na świeżym powietrzu w czasie występowania smogu – lub po prostu chcesz iść pobiegać na zewnątrz mimo złej jakości powietrza – powinieneś dokładnie zaplanować swoją trasę, tak aby przyniosła jak najwięcej korzyści bez nadmiernego narażania się na zanieczyszczenia.

Jedną z najważniejszych rzeczy dla biegaczy jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Obejmuje to utrzymanie sprawności fizycznej i zdrowia, ale także utrzymanie dobrej jakości powietrza. Problem polega na tym, że powietrze może być zanieczyszczone przez wiele czynników, w tym samochody, piece, a nawet kurz z zewnątrz. W rezultacie, nie zawsze jest możliwe ćwiczenie na zewnątrz bez ryzyka dla zdrowia. Aby uniknąć tych problemów, lekarze zalecają ćwiczenia w pomieszczeniu zamkniętym lub w zamkniętym środowisku. Jeśli to możliwe, najlepiej wybrać pomieszczenie wyposażone również w oczyszczacze powietrza czy też zaopatrzyć się w maskę przeciw smogową – niestety taka opcja nie dla wszystkich może być wygodnym rozwiązaniem. Najlepiej też unikać biegania w godzinach szczytu – rano lub późnym popołudniem.

Czym jest smog?

Smog to rodzaj zanieczyszczenia powietrza, które powstaje w wyniku naszej działalności i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (przede wszystkim mgły).

Słowo smog pochodzi od słów dym i mgła. Jest to mieszanina małych cząstek zanieczyszczeń, głównie dwutlenków siarki, tlenków azotu, sadzy lub pyłu. Jego skład chemiczny decyduje o tym, czy nazywany jest smogiem londyńskim czy smogiem typu Los Angeles. Smog londyński zawiera szkodliwe substancje, takie jak dwutlenki siarki, tlenki azotu oraz sadze lub pyły. Ten rodzaj smogu występuje w Polsce w okresie jesienno-zimowym. Smog typu Los Angeles tworzy się w strefach podzwrotnikowych w okresie letnim, kiedy to zachodzą reakcje i z tlenków węgla, azotu i węglowodorów powstają azotany nadtlenku acetylu.

Smog jest poważnym problemem w Polsce. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska podaje, że główną przyczyną smogu w Polsce są małe domowe piece (ponad 80%). 10-15% to zanieczyszczenia związane z transportem, a reszta to zanieczyszczenia przemysłowe. Dane te są uśrednione, więc naturalne jest, że w większych miastach udział spalin będzie wyższy.

Polska jest niechlubnym liderem w produkcji benzo(a)pirenu (BaP), jednego z najbardziej toksycznych składników smogu, który pochodzi ze spalania złej jakości węgla. Warunki klimatyczne i brak ruchu powietrza pogarszają sytuację, a bywa, że w krytycznych dniach stężenia pyłów osiągają rekordowe wartości.

Cząstki pyłu są podzielone na grupy w zależności od ich wielkości. Im mniejsza cząstka, tym bardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ łatwiej i głębiej wnika w nasz układ oddechowy.

Jak smog wpływa na nasz organizm?

Smog najbardziej wpływa na nasze płuca, przynosząc szybkie skutki. Kaszel lub odkrztuszanie wydzieliny można usłyszeć, gdy poziom dostarczonych do organizmu zanieczyszczeń jest wystarczająco wysoki. Inne zagrożenia nie są tak widoczne, jednak nadal pozostają niebezpieczne np. w układzie krążenia miażdżyca postępuje po cichu. Według badań przeprowadzonych na Śląsku (centralny region przemysłowy Polski), w okresach zwiększonych alertów smogowych było więcej niż zwykle pacjentów hospitalizowanych z zawałami serca lub udarami. Liczba pacjentów z zawałami serca wzrosła o 12%, a z udarami o 16% w porównaniu z normalnymi okresami. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca udowodnili to nakładając dane ze szpitali w aglomeracji śląskiej na informacje o jakości powietrza. Ponadto smog może przyczyniać się do powstawania alergii. Badania przeprowadzone na uczniach gimnazjów większych miast wykazały, że co drugi uczeń cierpiał na objawy alergii, podczas gdy ci, którzy mieszkali w obszarze zanieczyszczenia, mieli problemy z notorycznymi alergiami.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: Freepik

Materiał źródłowy: rockwool.pl, sport.pl, biegajacyortopeda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.