Czy uszczelki okienne mogą zmniejszyć rachunek za ogrzewanie?

Sprawdzenie uszczelek okiennych to ważny krok w przygotowaniu domu do zimy. Proces niszczenia znacząco przyśpiesza brak czyszczenia i odpowiedniej konwersacji. Uszczelki okienne są zaprojektowane w sposób umożliwiający ich łatwą wymianę. Większość pracy można wykonać za pomocą śrubokręta i innych prostych narzędzi. Przy zachowaniu odpowiednich kroków, wymiana uszczelek okiennych jest niedrogim sposobem na zwiększenie komfortu domu, zaoszczędzenie energii i zmniejszenie hałasu z zewnątrz.

Dlaczego warto wymieniać uszczelki w oknie?

Zużycie uszczelek jest naturalną konsekwencją eksploatacji okien – otwierania i zamykania. Tempo ich niszczenia można spowolnić dzięki odpowiedniej konserwacji. Z czasem uszczelka twardnieje, odpada i trzeba ją wymienić. Ich uszkodzenie wiąże się z pogorszeniem parametrów konstrukcji okna, m.in. wodoszczelności, wentylacji, przenikalności cieplnej, izolacyjności akustycznej.

Słabe uszczelnienia okien przyczyniają się do hałasu wewnątrz pomieszczeń, utraty ciepła i wnikania wody. Regularna ocena uszczelek okiennych może pomóc w zdiagnozowaniu tego problemu.

Jak często należy zmieniać uszczelki w oknie?

Uszczelki będą prawidłowo spełniać swoją funkcję nawet przez 10 lat, jeśli właściciel okna będzie o nie odpowiednio dbał – pamiętając o ich regularnym czyszczeniu i oliwieniu. Jak poznać, że uszczelki nadają się do wymiany? Jeśli przy skrzydle wyczuwalny jest przeciąg powietrza i przecieka ono mimo zamkniętego okna to czas na wymianę uszczelek w oknach. Prace związane z uszczelnieniem najlepiej wykonać przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

/Obraz autorstwa Freepik

Samodzielna wymiana uszczelek krok po kroku

  1. Najpierw usuwany stary, użytkowany element, poprzez wyciągnięcie go na całej długości.
  2. Następnie miękką ściereczką nasączoną wodą z delikatnym detergentem czyścimy przestrzeń, w której zamocowana była uszczelka.
  3. W dalszej kolejności przechodzimy do montażu nowego uszczelnienia. Rozpoczynamy od środka górnej ramy okiennej, co ograniczy ryzyko powstawania przecieków i dokładnie wpasowujemy materiał po obwodzie. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na naroża.
  4. Na koniec odcinamy nadmiar izolatora nożyczkami i sprawdzamy, czy uszczelka dobrze przylega na całej powierzchni.

Uszczelki w oknie a rachunek za ogrzewanie

Istnieje wiele czynników, które wpływają na rachunki za ogrzewanie, a okna są jednym z nich. W rzeczywistości nawet 25-30% ciepła może „uciekać” przez nieuszczelnione okna. Po kilku latach użytkowania okna mogą ulec rozszczelnieniu. Naraża nas to na znaczne straty ciepła. Modernizacja uszczelek okiennych pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w Twoim domu.

_______________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: stefamerpik, Freepik

Materiał źródłowy: deccoria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.