Akcja kontroli świateł. Mandaty do 5 tys. zł!

Od 20 października policjanci prowadzają akcję „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”.  Jej działania potrwają aż do połowy grudnia.

Kampania sprawdzania stanu i ustawienia świateł w samochodzie została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z Instytutem Transportu Samochodowego i jest realizowana z licznymi partnerami. Jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków, do których dochodzi z powodu niesprawnych świateł.

W ramach akcji, kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach na wybranych stacjach kontroli pojazdów w dniach 5.11, 19.11 i 3.12.2022!

Do akcji włączyło się 1300 stacji diagnostycznych w całej Polsce. Ich listę udostępniono na stronie internetowej Instytutu Transportu Drogowego. /Obraz autorstwa aleksandarlittlewolf

„Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego. Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Ma to szczególne znaczenie w warunkach jesienno-zimowych” – Czytamy w komunikacie Instytutu Transportu Samochodowego.


Jakie mandaty za grożą kierowcy za złe światła?

W kontekście tej kampanii warto przypomnieć, że źle ustawione lub niesprawne światła zwiększają ryzyko wypadku i mogą być podstawą do nałożenia mandatu. Jeśli kontrola policyjna wykaże nieprawidłowo działające światła lub jeśli kierowca używa np. nie wyregulowanych żarówek lub taśm LED, może otrzymać nawet czasowe odebranie dowodu rejestracyjnego.

Wysokości mandatów w Polsce, obowiązujących za wykroczenia drogowe związane z oświetleniem naszego pojazdu:

Nieuprawnione korzystanie ze świateł, z których mogą korzystać pojazdy uprzywilejowane (niebieskie lub czerwone światła błyskowe)Od 20 do 5000 zł
Zakrywanie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych300 zł
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu300 zł
Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności Od 150 do 300 zł
Brak włączonych świateł podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza200 zł
Jazda bez świateł w tunelu 200 zł
Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami200 zł
Zasłanianie świateł lub urządzeń sygnalizacyjnych przewożonym ładunkiem200 zł
Jazda bez wymaganych świateł w ciągu dnia od świtu do zmierzchu100 zł
Brak włączenia świateł mijania w pojeździe holującym100 zł
Jazda pojazdami bez wymaganych świateł mijania, świateł drogowych lub świateł do jazdy dziennej100 zł
Używanie świateł przeciwmgłowych w nieodpowiednich warunkach100 zł

_____________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Obraz autorstwa topntp26

Materiał źródłowy: motoryzacja.interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.