5 czynności, które powinniśmy zrobić zaraz po zakupie laptopa

Kiedy kupujemy nowego laptopa, pierwsze rzeczy, które przychodzą nam na myśl, to zapewne te związane z jego użytkowaniem. Nie powinniśmy jednak zapominać, że maszyna nie jest jeszcze gotowa do pracy. Musimy ją do tego celu odpowiednio przygotować! W tym artykule dowiesz się, jakie czynności powinniśmy wykonać i co należy zadbać zaraz po zakupie nowego urządzenia.

Konfiguracja systemu laptopa

Kiedy konfigurujemy nowy komputer, często jesteśmy podekscytowani zakupem sprzętu. Jednak gdy po raz pierwszy go włączymy i zaczniemy „przeklikiwać się” przez pojawiające się na ekranie komunikaty, popełniamy duży błąd: Pierwsza konfiguracja systemu Windows wpływa na działanie całego systemu w przyszłości, a odwrócenie złych decyzji podjętych w tym momencie będzie wymagało od nas niepotrzebnego wysiłku. Na szczęście Microsoft pomyślał także o użytkownikach, którzy nie są informatykami.

Konfiguracja Windows 11 rozpoczyna się od menu wyboru języka i układu klawiatury. W razie potrzeby można też dodać kolejne układy, jeśli jest to nam jednak nie potrzebne, to wystarczy kliknąć „Pomiń”. W tym przypadku ustawienia domyślne powinny zadowolić większość użytkowników.

Instalacja antywirusa

/Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Komputer jest skarbnicą wrażliwych informacji. Aby nie dostały się one w niepowołane ręce, warto korzystać z oprogramowania antywirusowego. Na rynku znajdziemy istną plejadę darmowych programów, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji, jednak zawsze warto rozważyć zakup któregoś z komercyjnych odpowiedników. W każdym przypadku możemy liczyć na dodatkowe funkcje i możliwości.

Sterowniki

Jeśli jesteś graczem, wiesz, że najlepszym sposobem na płynną rozgrywkę jest posiadanie aktualnych sterowników.

Aktualne sterowniki są niezbędne w grach. Pomagają one w wydajności i zapewniają wsparcie dla najnowszych gier. Bez nich możesz napotkać problemy takie jak migotanie ekranu, problemy z dźwiękiem, a nawet awarie.

Jeśli używasz komputera do zwykłej pracy lub rozrywki, posiadanie aktualnych sterowników jest nadal równie ważne. Pomagają one załatać luki w zabezpieczeniach i błędy w systemie, zabezpieczając go przed włamaniem lub zainfekowaniem wirusami.

Kopia zapasowa laptopa

Tworzenie kopii zapasowych plików jest jedną z tych rzeczy, o których wszyscy wiedzą, że należy je robić, ale nikt tak naprawdę tego nie robi. Łatwo jest o tym zapomnieć, gdy wszystko działa dobrze, ale gdy zdarzy się coś nieoczekiwanego – na przykład awaria komputera – lepiej nie żałować, że nie podjęcia trochę większego wysiłku. Dlatego dobrym będzie wyrobienie w sobie nawyku tworzenia kopii zapasowych wszystkich swoich plików i ustawień.

Business woman hand with Financial charts and mobile phone over laptop on the table

Do tematu można podejść na kilka sposobów. Zacznijmy od przygotowania punktu przywracania systemu Windows, ponieważ mamy już zainstalowanego antywirusa i przeglądarkę oraz aktualne sterowniki. Wchodzimy w ustawienia, klikamy na „Aktualizacja i zabezpieczenia”, następnie wybieramy „Kopia zapasowa”. Ponieważ żyjemy w dobie powszechnego dostępu do Internetu, możemy również przechowywać nasze pliki „w chmurze”. Windows 10 oraz 11 mają wbudowaną usługę One Drive, która pozwala nam wybrać, które pliki powinny być backupowane na serwerach Microsoftu. Ponadto, każdy kto posiada smartfon z systemem Android lub konto Gmail ma dostęp do Google Drive. Tutaj dodatkowo możemy łatwo przerzucać pliki między telefonem a komputerem. Obie usługi posiadają limity dotyczące ilości danych, które mogą być na nich przechowywane, jednak za stosunkowo niewielką opłatą możliwe jest ich znaczne zwiększenie.

Instalacja aplikacji

Istnieje wiele wspaniałych programów i narzędzi, których możesz używać na swoim komputerze, ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: nie są jedyną rzeczą, której potrzebujesz, aby w pełni wykorzystać możliwości swojej nowej maszyny, natomiast są one ostatnim krokiem w procesie usprawniania nowo zakupionego komputera.

Jeśli szukasz niezbędnych aplikacji, mam dla ciebie kilka rekomendacji. Po pierwsze, Microsoft Office lub jedna z jego darmowych alternatyw – czyli do pisania dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych. Fani multimediów powinni też sięgnąć po odtwarzacz muzyczny jak VLC lub ulubioną aplikację do streamingu. Twórcy sięgną zapewne po Photoshopa lub Gimpa oraz jeden z wielu dostępnych programów do edycji wideo.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Pexels

Materiał źródłowy: allegro.pl, kluczsystem-sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.